HONDA Civic 5 Doors 1.8L i-VTEC 6MT FWD (142 HP)
2015–2016
139
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1336kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R17 88V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |