HONDA Civic 5 Doors 2.2L i-CTDi 6MT FWD (140 HP)
2008–2011
138
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2204cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4255mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1426kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |