HONDA Civic 5 Doors 2.2L i-DTEC 6MT FWD (150 HP)
2012–2015
148
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | 15" Vented Disk |
| Rear Brakes | 15" Solid Disk |