HONDA Civic Coupe Si 2.4L i-VTEC 6MT (204 HP)
2012–2015
204
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4473mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 45 R17 87V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |