HONDA Civic Coupe 1.5L 6MT FWD (174 HP)
2016–2018
174
bhp
Power
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 129.8kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4493mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 91H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |