HONDA Civic Coupe 1.6i 4AT (105 HP)
1996–2001
103
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 190km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |