HONDA Civic Coupe 1.6i 4AT FWD (125 HP)
1994–1996
123
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |