HONDA Civic Coupe 1.6i 5MT (105 HP)
1996–2001
103
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |