HONDA Civic Coupe 1.6i CVT (105 HP)
1996–2001
103
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |