HONDA Civic Coupe 1.6i CVT FWD (125 HP)
1994–1996
123
bhp
Power
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |