HONDA Civic Coupe 1.7L 4AT (120 HP)
2001–2005
118
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1668cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1121kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |