HONDA Civic Coupe 1.8 i-VTEC 5MT (140 HP)
2005–2008
139
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1176kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/65 R15 89H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |