HONDA Civic Coupe 1.8L i-VTEC 5MT (140 HP)
2012–2015
139
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4458mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Kerb Weight | 1177kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195 / 65 R15 89H |
| Front Brakes | 15" Vented Disk |
| Rear Brakes | 15" Solid Disk |