HONDA Civic Coupe 1.8L i-VTEC 5MT FWD (143 HP)
2015–2016
143
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 3307mm |
| Kerb Weight | 1249kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205 / 55 R16 89H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |