HONDA Civic Coupe 2.0L 6MT FWD (158 HP)
2018–
156
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116.2kW |
| Torque | 187Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4493mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R 17 91H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |