HONDA Civic CRX del Sol 1.6L VTi 5MT FWD (160 HP)
158
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |