HONDA Civic CRX 1.5i 5MT (102 HP)
1988–1993
101
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Boot Capacity | 195L |