HONDA Civic CRX 1.6i VTEC 5MT (150 HP)
1988–1993
148
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |