HONDA Civic Hatchback 1.5L 16V VTEC CVT (180 HP)
2021–
178
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2736mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R18 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |