HONDA Civic Hatchback 1.5L 6MT FWD (174 HP)
2019–2021
172
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 728L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 55 R16 93H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |