HONDA Civic Hatchback 1.5L 6MT FWD (180 HP)
2019–2021
178
bhp
Power
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1307kg |
| Boot Capacity | 728L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 55 R16 93H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |