HONDA Civic Hatchback 2.0L 16V i-VTEC 6MT (158 HP)
2021–
156
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116.2kW |
| Torque | 187Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2736mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 93H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |