HONDA Civic Sedan US 1.4L IMA Hybrid 5AT FWD (123 HP)
2008–
122
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1339cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4503mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/65 R15 89S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |