HONDA Civic Sedan 1.3 IMA eCVT (94 HP)
2008–2012
93
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1339cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1368kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |