HONDA Civic Sedan 1.3L 5AT (95 HP)
2006–2008
94
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1339cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |