HONDA Civic Sedan 1.3L 5MT (83 HP)
2003–2005
82
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1339cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 82bhp |
| Power | 61kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |