HONDA Civic Sedan 1.4i 5MT (90 HP)
1995–2000
89
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 965kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |