HONDA Civic Sedan 1.4L 4AT (90 HP)
2000–2003
89
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4458mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1087kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |