HONDA Civic Sedan 1.5L 5MT (105 HP)
2003–2005
103
bhp
Power
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |