HONDA Civic Sedan 1.5L CVT FWD (174 HP)
2018–2021
172
bhp
Power
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 162Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R 17 91H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |