HONDA Civic Sedan 1.5L VTEC CVT (180 HP)
2021–
178
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2736mm |
| Kerb Weight | 1363kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 91H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |