HONDA Civic Sedan 1.6i 5MT (110 HP)
1987–1991
109
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 942kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |