HONDA Civic Sedan 1.6L 5AT (125 HP)
2006–2008
123
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1589cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1174kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |