HONDA Civic Sedan 1.6L 5MT (131 HP)
2000–2003
129
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 149Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4458mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1126kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |