HONDA Civic Sedan 1.7L 5MT (126 HP)
2003–2005
125
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1668cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |