HONDA Civic Shuttle 1.6i 5MT FWD (107 HP)
1987–1993
106
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4089mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |