HONDA Civic Si Coupe 2.4L i-VTEC 6MT (205 HP)
2015–2016
205
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 153kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4542mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Kerb Weight | 1362kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R18 92H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |