HONDA Civic Type-R Mugen 2.0 i-VTEC 6MT (240 HP)
2009–2010
240
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 213Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |