HONDA Civic Type-R 2.0L 6MT (200 HP)
2001–2005
197
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |