HONDA Civic Type-R 2.0L VTEC 6MT FWD (310 HP)
2015–2016
306
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2593mm |
| Kerb Weight | 1453kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |