HONDA Concerto Hatchback 1.6i 5MT FWD (112 HP)
1990–1994
110
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |