HONDA CR-V 1.6L i-DTEC 6MT AWD (120 HP)
2016–2019
118
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 589L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R 17 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |