HONDA CR-V 1.6L i-DTEC 6MT FWD (120 HP)
2016–2019
118
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 589L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R 17 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |