HONDA CR-V 2.0L 4AT AWD (110 HP)
2002–2004
148
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 192Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |