HONDA CR-V 2.0L 4AT AWD (128 HP)
1996–2001
126
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1973cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 126bhp |
| Power | 94.1kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |