HONDA CR-V 2.0L 5AT AWD (150 HP)
2007–2009
148
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 192Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1811mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1504kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |