HONDA CR-V 2.2L CDTi 6MT AWD (140 HP)
2007–2009
138
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2204cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1811mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1617kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |