HONDA CR-V 2.4L 4AT AWD (160 HP)
1996–2001
160
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119.3kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |