HONDA CR-V 2.4L 5AT AWD (166 HP)
2007–2009
166
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
9.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 123.8kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.5mpg |
| Combined | 24.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1811mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1537kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |