HONDA CR-V 2.4L CVT FWD (184 HP)
2016–2019
184
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2356cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 184bhp |
| Power | 137.2kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R 17 104H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |